- טיפולי פוריות -

טיפולי פוריות הם טיפולי רשות, אף אחד לא חייב לעשות טיפולים אם הוא לא רוצה. לכן כל זוג או מטופל/ת פוריות קובע את אופי הטיפול והקצב כל עוד הוא לא עובר את הקווים האדומים של הרופא המטפל.

בפגישה הראשונה עם זוג הסובל מבעיית פוריות, הזוג נשלח לבצע בדיקות לבירור בעיית הפוריות ובדיקות רוטינה לפני הריון.

הפגישה השנייה היא פגישת סיכום. בפגישה זו הרופא עובר על כל הבדיקות, מנסה לבסס אבחנה לאי פריון ומאשר את תחילת הטיפולים במידה והבדיקות תקינות.

בפגישה זו אציג לזוג את האפשרויות הטיפוליות על בסיס האבחנה הרפואית.
ניתן לנקוט בשלוש גישות בטיפולי פריון. צריך לזכור שטיפולי פריון הם תמיד טיפולי רשות ולכן תמיד הזוג קובע ולא הרופא.
נניח שמדובר באישה בת 30 שמנסה להיכנס להריון שנה וכל הבדיקות תקינות (אי פריון בלתי מוסבר).
גישה א: הכל בסדר, כל הבדיקות תקינות, אין לאן להזדרז. אחרי הבדיקות הראשוניות, כשידוע שהכל בסדר אפשר לנסות להיכנס להריון באופן טבעי עוד כמה חודשים או מקסימום מעקבי ביוץ בלי תרופות.

גישה ב: על אף שכל הבדיקות תקינות, יש לחץ מטורף. טיעונים אפשריים: אני רוצה להספיק 5 ילדים, במגזר הדתי אני כבר נחשבת זקנה/אין לי סבלנות/רוצה IVF כי שמעתי שהכי טוב.
במקרה שהאישה מעוניינת להתקדם במהירות לטיפולים הכי אפקטיביים צריכים לבצע בהקדם צילום רחם ולהתקדם לטיפול הורמנלי בזריקות + השבחת זרע. במידה ולא תכנס להריון תוך 3-4 טיפולים תקבל הפנייה ל IVF.

גישה ג: טיפול הדרגתי. הכל באמת בסדר, אך עדין יש אבחנה של אי פריון. נתחיל טיפול מתון אך במידה לא יהיה הריון נתקדם בטיפולים עד להגעה לטיפול המקסימלי.

מה אני ממליץ: תלוי מי האישה. לכל גיל/מגזר/אישה אופי מיוחד. בדר"כ אני מציג את האפשרויות ומשתדל לכוון את הזוג לכיוון שאני מאמין שישרת אותו. כמובן שיש גם קווים אדומים שבהם כן אהיה נחרץ לגבי אופי הטיפול הרצוי בעיקר בגיל מאוד צעיר (פחות מ 25) או מעל 35.
 

ועוד דבר אחרון בנימה אישית מניסיון של רופא פוריות: חשוב לא למרוח את הטיפולים. כי הזמן עובר מהר וכשמסתכלים לאחור לא מבנים איך עברו שנתיים ואין הריון ואין IVF. על כן לא משנה מה הגישה שהאישה בוחרת, תמיד אני מייצר מסגרת זמן לטיפול שלא תעבור יותר משנה עד להגעה ל IVF.

כתובת
שדרות הרכס 13 מודיעין
בנין C קומה 1

דואל
office@drgoldberg.co.il

טלפון
052-7531122 |  דר' גולדברג
052-8345991 עידית 

אודותינו

הצטרף
ד"ר דורון גולדברג, מומחה ברפואת נשים, מילדות ופריון. בוגר בי"ס לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. סיים התמחות ברפואת נשים בבי"ח שערי צדק.