- הפריה חוץ גופית -

בתחילה ההפריה החוץ הגופית (1978) שימשה על מנת להתגבר על אי פוריות חסימתית. על מנת להתגבר על חסימה בחצוצרות מוציאים את הביצית מהשחלה, מפרים בזרע ומחזירים לרחם. מאז ההפריה החוץ גופית התפתחה מאוד ומשמשת למעשה לטיפול ברוב בעיות הפוריות ואף בבעיות שאינן בעיות פוריות כמו מניעה של מחלות גנטיות.

פוריות הגבר - במצב של ירידה באיכות הזרע ההפריה החוץ גופית אפקטיבית ביותר. בשיטת המיקרומניפולציה, ניתן להזריק זירעון בודד לביצית ולקבל הריון.
ירידה ברזרבה השחלתית או גיל אישה מתקדם- שיעורי ההצלחה בהפריה חוץ גופית גבוהים משמעותית מטיפולי פריון במרפאה. לכן בירידה ברזרבה השחלתית או בנשים בגיל מתקדם - טיפולי הפריה חוץ גופית יעלים יותר ומביאים לתוצאות טובות יותר.

אי פריון לא מוסבר - מצב שבו הזרע תקין, רזרבה שחלתית תקינה, צילום רחם תקין ועדין אין הריון לאחר 3-4 טיפולי פוריות שכוללים מתן הורמונים והשבחת זרע. הפריה חוץ גופית משיגה במצב זה תוצאות מעולות.

שימור פריון - הפריה חוץ גופית מאפשרת לנשים לשמר פוריות מסיבות שונות (סרטן, מחלות גנטיות, גיל). ניתן לשמור ביציות ועוברים.
טיפולי PGD - מטרת הטיפולים בחירת עוברים בריאים. ללא הפריה חוץ גופית לא ניתן לבצע את הטיפול.
תרומת ביצית - לנשים עם אי ספיקה שחלתית.
פונדקאות - לנשים שלא יכולות לשאת הריון.
ברוב טיפולי הIVF משתדלים להחזיר עוברים טריים. לפעמים יש יותר עוברים משתכננו להחזיר ואז מקפאים את העוברים שנשארו. לפעמים מסיבות שונות מחליטים לא לבצע החזרה מיד אלא להקפיא את כל העוברים.
השאלה היא האם עוברים מוקפאים פחות טובים מעוברים טריים.
אם משווים את התוצאות של עוברים מוקפאים לתוצאות של עוברים טריים מקבלים בעוברים הטריים שיעור הריונות גבוה יותר. אך הסיבה הבסיסית לכך היא שכשעושים החזרה טרייה בוחרים את העוברים המצטיינים ולכן נשארים למוקפאים עוברים קצת פחות טובים. ולכן התוצאות הן קצת פחות טובות.
אבל אם מחליטים מראש להקפיא את כל העוברים כולל את העוברים המצטיינים מקבלים תוצאות דומות ולפעמים אפילו קצת יותר טובות במוקפאים. ההסבר לזה הוא שההורמונים שנותנים בטיפול ליצירת הרבה ביציות משפיעים לרעה על הרירית ובמחזור המוקפאים אפשר לבטל את האפקט הזה על הרירית בשילוב עוברים מעולים.
הקפאת עוברים בשיטה של ווטריפקציה (זיגוג) שומרת על העוברים ברמה גבוה מאוד וכמעט אין נזק לעוברים מההקפאה העצמה.
עוד חשוב לדעת שמבחינת תוצאות מילדותיות הילודים מעוברים מוקפאים נולדים במשקל יותר גבוה, ויש פחות הריונות חוץ רחמים, כנראה גם זה קשור להשפעת ההורמונים על הרירית.
היכולת להקפיא עוברים מאפשרת לנו בביטחון להימנע משני הסיבוכים העיקרים של טיפולי הפריון.
א. ריבוי עוברים. כי נין להחזיר עובר אחד ולהקפיא את השאר
ב. גירוי יתר שחלתי. אם אין החזרה אפשר להימנע כמעט לחלוטין מסיבוך זה.
תוצאות של עוברים מוקפאים הן סה"כ טובות מאוד אך הן קשורות לאיכות העוברים שהוקפאו.

הפריה חוץ גופית