ירידה ברזרבה שחלתית

הבעיה המרכזית כיום בהפריה חוץ גופית היא ירידה ברזרבה השחלתית וגיל מבוגר. מרבית המטופלות עם כישלונות חוזרים יהיו עם אחת משתי הבעיות האלו או שתיהן ביחד. כמובן שיש עוד בעיות פריון, אך אלו השכיחות ביותר.
כידוע אני משתמש בשני תכשירים DHEA ו coenzyme Q10 לטיפול בבעיה. לא אכנס כאן למנגנונים או למינונים אך כתבתי על זה רבות בעבר ואפשר לחפש.
מטופלות רבות שאני ממליץ להן על התכשירים אומרות כי הרופא שלהן לא המליץ והתכשירים שנויים במחלוקת. הן צודקות....
כמו טיפולים רבים בפריון אין הסכמה על יעילות התכשירים. קשה להוכיח את יעילות התכשירים מסיבות רבות. לגבי ה DHEA יש מחקרים רבים בעד ונגד. לגבי ה Q10 אין הרבה מחקרים אך יש עדויות תומכות.
אז למה אני ממליץ?
א. יש לי ניסיון קליני מעולה עם התכשירים. למעשה יש לי מטופלות שההסבר היחידי שאני יכול להסביר לשינוי בתוצאות הטיפולים קשורים לתכשירים.
ב. אני לוקח את הטיפולים שאין עליהם הסכמה ומחלק ל2. טיפולים יקרים וטיפולים זולים. טיפולים זולים שלא גורמים נזק למטופלת אני בעד. חשוב להדגיש שאני לא מוכר את התכשירים ולא מתפרנס מהם בשום צורה. טיפולים יקרים ללא הוכחות רפואיות מספקות הם בעייתיים במיוחד. לי אין מצפון לתת תרופות באלפי שקלים ללא וודאות שהן עוזרות.
ג. למטופלות אין זמן לחכות שיצאו מחקרים חדשים שיוכיחו את יעילות התכשירים, עכשיו הביציות שלהן מזדקנות והזמן חשוב. אם התוספים לא מזיקים אני בעד לקחת.
לסיכום:
מכל הסיבות האלו אני בעד מתן Q10 וDHEA למטופלות עם ירידה ברזרבה השחלתית או גיל מתקדם.
לטיפולי פריון מורכבויות רבות, מרבית המטופלות חוות את הטיפולים כקשים, בדגש על המטופלות היותר מבוגרות עם ירידה ברזרבה השחלתית.
בסוף השבוע היה לי זמן לקרוא את ספרה של שרית מגן "ילד משלך"
לאחר קריאה כמעט רצופה, אני ממליץ על הספר בחום לכל מטופלת פריון ולכל העוסקים מלאכה, רופאים, אחיות, אמבריולוגים והמקצועות הרפואה המשלימה.
הספר מקיף בצורה טובה את עולם הטיפולים ואת הדילמות שלו, נוגע בנקודות כאובות למטופלות אבל גם לצוות הרפואי.
אין ספק שטיפולי ההפריה החוץ גופית הפכו לחלק מהתרבות הישראלית, על כן חשיבותו של הספר.
שמחתי לקרוא שהספר מציג את המקומות שההפריה החוץ גופית בישראל צריכה להתקדם, להחזרה של עובר בודד, יותר בלסטוציסטים וסיכויי הצלחה משופרים. אלו דברים שאני מנסה לקדם כבר שנים רבות.
מטופלות רבות עוברות טיפולים רבים. הסיבה העיקרית לטיפולים מרובים היא ירידה ברזרבה השחלתית בשילוב עם גיל מתקדם.
נשאלת השאלה מתי לעבור לתרומת ביצית. כי עצם העלאת האפשרות בשיחה מעלה קושי נפשי והתנגדות. מאחר ואין תשובה נכונה אכתוב איך אני רואה את השיקולים בעד ונגד.
א. העלאת האפשרות לתרומת ביצית היא חובתו של רופא הפריון במצב של כישלונות מרובים. חובת העלאת האפשרויות הטיפוליות מוגדרות בחוק זכויות החולה.
ב. מעל גיל 45
ג. כשסיכוי ההצלחה ירדו מתחת ל1% הטיפולים מוגדרים כטיפולים "עקרים" ויש לשקול ברצינות מעבר לתרומת ביצית. איך יודעים? מעל גיל 43, ירידה ברזרבה השחלתית לפי בדיקות FSH וAMH,
ד. שאיבות חוזרות ללא ביציות או טיפולים ללא החזרת עוברים.
ה. טיפולים מרובים מעל 10, או שנים של אי פריון בלתי מוסבר במשך מספר שנים.
ו. מטופלות רבות עוברות טיפולים רבים במשך שנים עם סיכוי הצלחה נמוכים תוך תקווה לנס. צריך לזכור כי בעוד הם מחכות לנס, הם היו יכולות להיות בהריון וללדת.
ז. טיפולים בגיל מבוגר מאוד נגמרות בסבירות גבוהה בהפלה שיכולה לפגוע ברחם, ואז גם תרומת ביצית לא תהיה אפקטיבית.
ההחלטה לעבור לתרומת ביצית היא אחת ההחלטות הקשות אבל החשובות שמטופלות מקבלות בחיים. ההגעה להחלטה צריכה להיות מתוך מקום של שלמות ושכנוע עצמי עמוק, גם של המטופלת וגם של הרופא. לכן בדיון על הגבלת טיפולי הפריון לגיל 44 אני נגד. כי כדאי להיות בטוח שצריך לעבור לתרומת ביצית צריך לעבור לפעמים כישלונות כדאי להבין שאין ברירה אחרת.
ובנימה אופטימית, אף פעם תרומת ביצית אינה בחירה קלה, אבל שרואים את התוצאות ואת האושר שההחלטה הזאת מביאה למטופלות רבות, צריך להגיד תודה שהאופציה הטיפולית הזאת קיימת וזמינה.
לפני כשבועיים הוכנס לסל הבריאות שימור פריון לנשים עם סיכון לירידה ברזרבה השחלתית, פרסמתי את זה בבלוג.
השבוע כבר ביצעתי שאיבת ביציות למטופלת עם התחייבות מהקופה. חיסכון של אלפי שקלים.
השבוע גם ביצעתי שימור פריון סוציאלי במימון קופת חולים מאוחדת. הקופה היחידה שממנת דרך הביטוח המשלים שימור פריון. גם חיסכון של אלפי שקלים.
למה אני כותב את זה?
יש חשיבות לשימוש בטכנולוגיה של שימור ביציות בגיל צעיר. ככל שהשימור בגיל צעיר יותר הסיכויים בעתיד להריון טובים יותר.
מבחינה רפואית לא מדובר בתהליך מורכב. הבעיה העיקרית היא המחסום הכלכלי. אז עכשיו שימור ביציות זמין יותר ולכן יותר קל להמליץ עליו.
גיל האישה והרזרבה השחלתית הם הגורם החשוב ביותר בסיכויי ההצלחה בטיפולי IVF.
מטופלות רבות עם ירידה ברזרבה השחלתית מגיעות למצב בו יש להן ביצית אחת לטיפול ולפעמים שתיים.
חשוב שמטופלות במצב זה ידעו מספר דברים:
א. ניתן להשתמש בפרוטוקול NATURAL MODIFIED, כתבתי עליו בהרחבה פוסט ב 25/1/2015. היתרון בפרוטוקול זה שהוא קל יחסית עם מינון נמוך של הורמונים וסיכוי דומה להריון או עדיף לעומת פרוטוקולים אחרים מצב זה.
ב. קיים סיכוי גבוה מהרגיל לביוץ מוקדם, לכן לפני שנכנסים לשאיבה כדאי לבצע US לוודא שלא עוברים הרדמה ללא סיבה.
ג. להתאים את הציפיות למצב הפוריות: קיים סיכוי שלא תהיה ביצית (זקיק ריק)
ד. במצב של ביצית אחת או שתיים עושים לעתים קרובות ICSI (הזרקת זירעון ישירות לביצית). לא בטוח ששיטה זו יותר טובה מה IVF הרגיל.
ה. ממליץ כמובן לקחת DHEA. יש רופאים שיוסיפו Q10 -אין עדין עדויות תומכות תוסף זה)
ה. אם יש ביצית הדרך להריון וללידה עוד ארוכה (ביצית בשלה, הפריה, התפתחות עובר, השרשה והריון)
ו. כרופא אני חש כי חובתי בשלב זה גם להעלות את האפשרות לתרומת ביצית. הירידה בכמות הביציות משקפת גם ירידה באיכותן ובסיכויי ההצלחה.
ז. ממליץ במצב זה לנסות בכל הזדמנות להיכנס להריון טבעי במידה והזרע תקין.
ובנימה אופטימית אסיים שכמה מההצלחות הגדולות ביותר שלי היו במצב זה.

כתובת
שדרות הרכס 13 מודיעין
בנין C קומה 1

דואל
office@drgoldberg.co.il

טלפון
052-7531122 |  דר' גולדברג
052-8345991 עידית 

אודותינו

הצטרף
ד"ר דורון גולדברג, מומחה ברפואת נשים, מילדות ופריון. בוגר בי"ס לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. סיים התמחות ברפואת נשים בבי"ח שערי צדק.